Žymiausi modeliai
"Earth Simulator"
Galingiausias pasaulyje superkompiuteris. Sumontuotas Žemės modeliavimo centre Japonijoje. Vos pradėjęs veikti bendrovės NEC kompiuteris prilygo dvylikai iki tol galingiausių kompiuterių. Jame veikia 5120 procesorių, jo skaitinė spartos išraiška - 35,86 teraflopo. Kompiuteris surinktas specialiai jam suprojektuotame pastate, dydžiu prilygstančiame keturiems teniso kortams. Nors Japonijos mokesčių mokėtojams jis kainavo apie milijardą litų, tačiau tvirtinama, kad kiekvienas į kompiuterį investuotas .“Earth Simulator" centas jau atsipirko. Kompiuteriui buvo patikėta nepaprasta užduotis remiantis orbitoje besisukančių palydovų, meteorologijos stočių ir temperatūrą bei oro sąlygas registruojančių plūdurų duomenimis bei atsižvelgiant į istorijos raidą, sukurti skaitmeninį Žemės modeli. Ji pasitelkus galima pasukti laikrodį pirmyn ir sužinoti, kokios bus vidutinės oro sąlygos mokslininkus dominančiu laikotarpiu. Pavyzdžiui, pernai mokslininkai sužinojo, kaip kis vandenynų temperatūra per ateinančius 50 metų. Kompiuteris atlieka ir kitus su pramone bei biologijos mokslu susijusius skaičiavimus.
"IBM Roadrunner"
Greičiausias superkompiuteris, kurį IBM pastatė Los Alamos Nacionalinėje Laboratorijoje, Naujojoje Meksikoje, JAV. 133 milijonų dolerių kainavęs Roadrunner, yra skirtas pasiekti 1,7 petaflopų greičiui. Kol kas didžiausias jo pasiektas greitis yra 1.026 petaflopo, Roadrunner yra vienintelis iš superkompiuterių, išlaikiusių LINPACK 1 petaflopo testą. Šis kompiuteris yra sudėtas iš daugybės atskirų dalių, kuriose buvo pritaikyta daug naujausių dienų pasiekimų ir technologijų.
IBM kompiuterį pagamino JAV Energetikos Departamento ir Nacionalinės Branduolinės Apsaugos Administracijos reikmėms. Tai hibridinis kompiuteris su daugiau kaip 12,960 IBM PowerXCell 8i ir 6,480 AMD Opteron dvigubos šerdies procesoriais, specialiai sukurtais ašmenininiais serverių blokais, tarpusavyje sujungtais InfiniBand technologija. Superkompiuteris naudoja Red Hat Enterprise Linux ir Fedoraoperacines sistemas, kurios abi yra suderintos su xCAT paskirstytojo skaičiavimo programine įranga. Jis užima maždaug 560 m², 2008 metais pradėjo atlikinėti skaičiavimus.
JAV Energetikos Departamentas planuoja kompiuteriu simuliuoti branduolinių užtaisų skilimo amžių tam, kad JAV branduolinis arsenalas būtų saugus ir patikimas naudoti. Taip pat Roadrunner bus naudojamas mokslo, finansų ir aeronautikos skaičiavimams atlikti. [1]
„BlueGene“
Superompiuteris sudarytas iš 65 536 kompiuterių, iš kurių kiekvienas turi dar po du SIMD procesorius. IBM „Blue Gene/L“ sudarytas iš daugelio modulių, kuriuose naudojami keturių branduolių 850 MHz „Power PC 450“ kvartetai, sumontuoti į vieną paprastą bloką. Norint sudaryti 3 PFlop/s spartos kompiuterį, 216 serverių spintų reikia sumontuoti 884 736 procesorius. Šiuo metu naudojamas atominės fizikos skaičiavimams atlikti.
„Constellation“
Naujos kartos, vienas galingiausių „Sun“ kompanijos šedevras teoriškai galintis pasiekti maksimalų 2 petaflopų (Pflop/s) per sekundę slankiojo kabelio operacijų greitį. Paprasčiau sakant – tai 2 kvadrilijonai (2 000 000 000 000 000) veiksmų per akimirką. Pastaruosius keletą metų superkompiuterių rinkoje karaliavusį „IBM BlueGene/L“, naujasis greituolis teoriškai pagal spartą lenkia aštuonis kartus.
„Cray 1”
Vienas pirmųjų superkompiuterių galėjęs vienu metu savyje sutalpinti 8 megabaitus informacijos, kuri buvo saugoma 64 bitų sistemos pagrindu, ir atlikti iki 160 mln. operacijų per sekundę. Jis buvo sukurtas pritaikius naują integruotų mikroschemų jungimo būdą – visi laidai šiame superkompiuteryje nebuvo ilgesni nei metras. Taip pat pirmąkart istorijoje pritaikyta freono dujų vėsinimo sistema. Superkompiuteris svėrė 5,5 tonos, o išmaitinti sistemą prireikdavo daugiau nei 300 kW elektros energijos. [2]
Šaltiniai